Hypoteční trh si stále žije vlastním životem, jako by koronavirová krize kolem nedrtila jedno odvětví ekonomiky za druhým. O půjčky na bydlení je stále enormní zájem. Jen v listopadu poskytly banky hypotéky za skoro 27 miliard korun. Jde tak o druhý nejsilnější měsíc v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. I díky tomu bude s velkou pravděpodobností rekordní celý letošní rok. Zájem o hypotéky zvyšuje také neustále klesající průměrná úroková sazba, která se snižuje už osm měsíců v řadě. V listopadu dokonce po třech letech a osmi měsících opět pokořila dvouprocentní hranici, když klesla na 1,98 procenta, konstatuje v úvodu svého komentáře RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
A dále pokračuje: V listopadu banky uzavřely celkem 9323 hypoték, což je o 523 více než v říjnu. Meziročně počet uzavřených hypoték v jedenáctém měsíci letošního roku vzrostl dokonce o dva tisíce. Hypoteční statistika také potvrzuje, že ceny nemovitostí i nadále rostou. Průměrná výše hypotéky se v listopadu dostala na nový rekord – konkrétně dosahovala 2 887 178 korun. To je o takřka 382 tisíc více než před rokem.
Zcela jasně se tak ukazuje, že nemovitosti představují jeden z nejbezpečnějších způsobů uložení peněz, a to i v krizi. Nemovitosti totiž neztrácí na ceně, naopak neustále zdražují. Pokud si někdo pořizoval byt nebo dům loni, tak letos by ten samý už koupil o několik set tisíc korun dráže.
Zájem investorů o nové byty tak částečně pokrývá výpadek poptávky od zájemců o vlastní bydlení. Nepotvrdily se černé zvěsti o tom, že banky z obav o budoucí vývoj ekonomiky přehodnotí svou úvěrovou politiku a výrazně omezí poskytování hypoték. Klesající úrokové sazby u hypoték ukazují na opak. Banky se co nejnižším úrokovým číslem snaží získat co nejvíce klientů a přetáhnout je od konkurence. Nemyslím si, že by se na tom mělo v brzké době něco zásadně měnit. Hypoteční trh tak má našlápnuto ke spanilé jízdě také na začátku nového roku, píše na konci svého komentáře Evžen Korec
-redakce-
SDÍLET
Další podobné články