Prodeje nových bytů v Praze pokračují v poklesu, developeři během prvních tří měsíců letošního roku prodali 1120 nových bytů. To je o čtyřicet bytů méně než ve stejném období loňského roku. Letošní první čtvrtletí je zároveň nejhorším za posledních pět let. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti EKOSPOL, která monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 13 let.
„Trh s novými byty je pod obrovským tlakem. Zablokovaný proces povolování nových staveb vedl k velkému převisu poptávky nad nabídkou. Zájem o koupi bytu byl v minulých letech velmi velký, ale developeři ho nedokázali dostatečně uspokojit. Dalším důvodem, proč prodeje nových bytů nerostou, jsou negativní zásahy ČNB, která výrazným způsobem omezila dostupnost hypoték a de facto od ní odstřihla celou střední třídu. Ochlazení zájmu, které přišlo po zatím posledním zpřísnění podmínek pro získání hypotéky loni na podzim, pociťujeme dosud. Obávám se proto, že se situace nezmění ani v nejbližších měsících a budeme tak svědky dalšího poklesu rezidenčního trhu,“ komentuje prodejní statistiky generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.
Dostupných bytů stále velmi málo
Situace se nezlepšila ani v cenících developerů, které zůstávají prořídlé. A to i přes to, že v březnu přišlo na trh hned několik větších projektů. I tak si mohou zájemci o byt vybírat jen z 3238 dostupných bytů. „Ideální by přitom bylo, kdyby v nabídce bylo kolem sedmi tisíc bytů. Pak by si mohl vybrat opravdu každý. Nyní se musí často spokojit s něčím, co by si při dostatečné nabídce nevybral,“ podotýká Evžen Korec a upozorňuje, že na lepší časy se ještě dlouho blýskat nebude.
„Jsme sice svědky toho, že se konečně začíná tématem nedostatku bytů někdo reálně zabývat. Zajímavé určitě budou zjištění z aktuálního měření rychlosti stavebních úřadů či dopady novely stavebního zákona. Bohužel na konkrétní výsledky těchto kroků si ještě nějaký čas počkáme, což jen povede k dalšímu prohlubování bytové krize,“ varuje Evžen Korec.
-redakce-
SDÍLET
Další podobné články