Vítězové studentské architektonické soutěži Central Group jsou již známi. Nejlepší tři studentské návrhy na téma Unikátní stavba na komplikovaném místě si mezi sebou rozdělily finanční odměnu 175 tisíc korun. Vítěz, který získal šek na 100 tisíc korun, se navíc může těšit na stáž v ateliéru předního českého architekta Josefa Pleskota. Vyhlášení se uskutečnilo na včerejším společenském večeru, který se konal u příležitosti Summitu architektury a rozvoje, jehož pořadatelem je Sdružení pro architekturu a rozvoj. Porotci, mezi které patřili historik architektury Zdeněk Lukeš a architekti David Vávra, Adam Gebrian či Ondřej Chybík, vybírali z téměř 40 návrhů.
Central Group podporuje touto formou studenty českých vysokých škol již mnoho let. Pořádáním studentských architektonických soutěží tak dlouhodobě přispívá ke vzdělávání nastupující generace architektů. „Pro nás jako největšího rezidenční stavitele v zemi je velmi důležité podporovat rozvoj vzdělávání v tomto prestižním oboru. Z ohlasů předních architektů i samotných studentů víme, že získaná zkušenost z přípravy projektu pro architektonickou soutěž je pro jejich další přemýšlení a směřování velmi důležitá,“ řekl šéf Central Group a iniciátor soutěže Dušan Kunovský.
Do 11. ročníku studenti přihlásili celkem 36 návrhů. Jediným, ale o to atraktivnějším tématem, byla Unikátní stavba na komplikovaném místě. Porotě předsedal historik architektury Zdeněk Lukeš, kterému se zadání soutěže velmi zamlouvalo. „Letošní ročník se povedl a bylo to dáno zejména velmi dobře zvoleným tématem. Viděli jsme sice poměrně dost konvenčních návrhů, ale zároveň se našlo hned několik staveb, které rozhodně konvenční nebyly. A právě ty jsme se snažili vyzdvihnout“, zhodnotil tento ročník Lukeš.
Mezi porotci jednoznačně převažoval názor, že pořádání architektonických soutěží je nejen pro studenty velmi důležité. „Je skvělé, že u nás taková příležitost pro studenty vůbec existuje, tedy že se studenti a později architekti účastní soutěží, protože to je pro ně do budoucna naprosto zásadní věc“, ocenil pořádání soutěže architekt a herec David Vávra.
Adam Gebrian, známý propagátor architektury, zase pozitivně hodnotil možnost stáže v ateliéru Josefa Pleskota. „Během studia jsem měl možnost poznat zevnitř dvě zahraniční kanceláře a mohu potvrdit, že pro mě byla tato zkušenost zásadní. Vítězi bych doporučil, aby měl otevřené oči a sledoval, co se kolem něj děje, a aby se nekoncentroval jen na svou vlastní práci, ale aby se soustředil na prostor a na to, co se v něm odehrává,“ doporučuje Gebrian.
Právě stáž v ateliéru Josefa Pleskota byla i pro vítěze loňského ročníku Václava Ulče velkým přínosem. Vloni uspěl v kategorii Praktické a efektivní bydlení s návrhem bytového domu na pražském Břevnově. „Měl jsem možnost nahlédnout doslova pod pokličku místa, kde vznikají tak výrazné projekty. Už na začátku nás Josef Pleskot upozornil na to, že se nejedná o žádné místo zázraků. Přesto všichni vidí, že tam vznikají opravdu výjimečné stavby a podle mého názoru je to právě osobností architekta Pleskota, který i v běžném prostředí dokáže podávat takové výkony,“ ocenil přínos stáže Ulč.
Výsledky studentské architektonické soutěže Central Group
Unikátní stavba na komplikovaném místě
1. místo (100 tis. Kč + stáž u architekta Josefa Pleskota)
Jakub Wiesner, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Ulice Divadelní
2. místo (50 tis. Kč)
Ondřej Blaha a Alžběta Widholmová, Akademie výtvarných umění v Praze
Nekropole metropole (práce vznikla na Fakultě architektury ČVUT v Ateliéru Ondřeje Císlera)
3. místo (25 tis. Kč)
Lenka Levíčková, ČVUT - Fakulta architektury
Centrum duševního zdraví
-redakce-
SDÍLET
Další podobné články