Šance získat hypotéku se po dalším zmírnění kritérií ČNB o něco zvýšila. Viditelný efekt to však mít nemusí.

  • Šance získat hypotéku se po dalším zmírnění kritérií ČNB o něco zvýšila. Viditelný efekt to však mít nemusí.
    Zájemci o hypotéku mají opět, alespoň teoreticky, vyšší šanci na její získání. Česká národní banka (ČNB) totiž zrušila další své omezení, kterým svazovala hypoteční trh. Banky tak nově mohou dát hypotéku i těm, u nichž měsíční splátky přesáhnou polovinu čistého příjmu. Už v dubnu přitom centrální bankéři zrušili kritérium limitující výši dluhu v porovnání s čistým příjmem. V platnosti tak zůstává pouze poslední omezení ČNB, podle nějž hypoteční úvěr nesmí přesáhnout 90 procent hodnoty nemovitosti. Otázkou je, zda tato opatření budou mít nějaký viditelný efekt, pochybuje RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL, a. s. 

    A své stanovisko dále zdůvodňuje: Výše uvedená opatření centrálních bankéřů jsem od počátku kritizoval jako nesystémové zásahy do volného trhu. Růst cen nemovitostí se kvůli tomu nezastavil, došlo pouze k výraznému propadu hypotečního trhu. Desítky tisíc domácností přišly o možnost získat vysněné bydlení. Proto jsem rád, že jsou tyto zbytečné restrikce minulostí.

    Nemyslím si však, že by se nyní vše jako mávnutím kouzelného proutku obrátilo k lepšímu. Spíš se nic výrazně nezmění. Banky samy s nástupem koronavirové krize výrazně zpřísnily posuzování žadatelů o hypotéku, některé banky je dokonce dočasně přestaly poskytovat úplně. Zásadní roli v tom mají obavy z nepříznivého vývoje ekonomiky, krachů firem a hromadného propouštění. Na indexu se ocitla celá povolání, lidé pracující například v cestovním ruchu či pohostinství mohou na získání hypotéky zapomenout na hodně dlouho. Udržitelnost příjmů však budou banky důkladněji posuzovat i u ostatních profesí. Dostupnost hypoték a tím i vlastního bydlení opět o něco klesne.

    Současné zodpovědné chování bank ukazuje, že uměle vytvořené zákazy ze strany ČNB jsou zbytečné. Banky se dokáží chovat zodpovědně i bez vměšování centrálních bankéřů, jejichž doporučení ohledně hypoték jsou navíc nezávazná.

    Uměle zastavená ekonomika potřebuje po několikaměsíční pauze opět rychle restartovat a začít šlapat. To půjde jen tehdy, pokud nebude spoutaná obrovským množstvím zbytečných příkazů a zákazů. S krizí se vždy dokáže lépe vypořádat volný trh než regulemi svázaný socialistický systém. Čím méně času musí firma nebo podnikatel vyložit na byrokracii a papírování, tím více času mu zbyde na tvorbu zisku. To platí ve všech odvětvích trhu včetně hypotečního a realitního, uvádí ve svém stanovisku Evžen Korec.
     
    SDÍLET
    Další podobné články