Současný trend výstavby především větších rekreačních komplexů ukazuje, že jejich přednostním cílem je nabídnout investorům, kteří si nezřídka kupují i několik apartmánů, investici, na které nejen nemohou prodělat, ale mohou počítat i se zaručeným výnosem. A co je hlavní: nemusejí se o svou investici vůbec starat.
Většina developerů, ne-li všichni, se inspirovali projekty apartmánového bydlení v alpských zemích, a tak získali zkušenosti, jak investorům přinést nabídku
zhodnocení jeho investice doslova na zlatém podnosu podle hesla: vlož své peníze a už se o nic dalšího nemusíš starat. To platí ale jak pro investora, tak i pro toho, kdo si apartmán chce pronajmout.
Příkladným způsobem je tento způsob nabídky dotažen do „dokonalosti“ v již fungujícím projektu
Aparthotel Svatý Vavřinec, kde nabízejí vlastními silami, aniž by se investor musel o cokoli starat, svým rekreantům tzv. full servis. Martin Kubík považuje tento způsob správy apartmánů samotným developerem za velmi důležitý, protože mít vliv na úroveň kvality poskytovaných služeb, je možné si zajistit podle jeho názoru jen tím,
„že provozování služeb si budeme zajišťovat s vlastním profesionálním hotelovým týmem,“ jak říká.
„Jen tím si zajistíme konečný vliv na podobu firemního oděvu „dresscode“, vytvoření „prodlouženého obýváku“ v lobby s posezením u hořící krbu, sestavení receptur jídel v restauraci, rozsah a pestrou nabídku snídaní včetně designu a kvalitu snídaní, nabídku procedur v Krkonošském wellness, kosmetické služby, správu a údržbu apartmánu, celého objektu, zajištění nabídky sportovního obchodu, Supermarket přímo v objektu, kam se host dostane suchou nohou až po služby pokojských. Jednoznačně víme, jakou atmosféru má designový horských aparthotel každému návštěvníkovi poskytnout a tu mu chceme zajistit při každé jeho návštěvě.“
Aparthotel Svatý Vavřinec
Zázemí rekreačního bydlení není však tím jediným důvodem, který přitahuje trvalý zájem návštěvníků, a tím i vyšší zhodnocení rekreační investice. Neméně důležitou vlastností nového rekreačního bydlení je také kvalitativní úroveň jeho vybavení.
Zařízení: vlastní nebo „cizí“
Historicky vzato si lidé pořizovali apartmány jako druhé bydlení, které si lidé vybavovali podle zvyků z období socialistického chataření a chalupaření jako „odkladiště“ nábytku, který již doma nechtěli používat, ale „venku“ přes víkend to stačilo. Jakmile ale chtěli svou nemovitost pronajímat, ukázalo se, že to nestačí. Atˇ už z hlediska estetičnosti vzhledu a přitažlivosti interiéru pro návštěvníky, tak také vzhledem k užitným hodnotám, které musí být jiné. Od vybavení kuchyně, kuchyňského koutu až po nábytek a ložní prádlo. Navíc turisté při svých krátkodobých návštěvách nebývají k zařízení apartmánu často příliš šetrní, takže ten musí něco vydržet. Otázka Jak si vhodně zařídit svůj apartmán? může proto přinést investorům řadu starostí.
„Ti zkušenější to nechají na developerovi,“ objasňuje Jan Jerie a dodává:
„Design projektu Aldrov Apartments & Resort vytvořilo interiérové studio v souladu s krkonošskou architekturou a naším zadáním – žádné imitace, pouze dřevo, sklo, kámen. Vše je jednotné, takže v případě poškození bude daná věc nahrazena ze skladových zásob. Majitel nic neřeší, tyto starosti mu odpadají.“
Aldrov Apartments & Resort
Podobně to vidí i Martin Kubík:
„Koncept našich designových horských apartmánových projektů je postaven tak, že navrhujeme i design apartmánů. V případě Aparthotel Svatý Vavřinec se jednalo o čtyři designové styly: Glamour, Modern, Krkonošský a Skandinávský. Majitel si mohl vybrat v jakém stylu bude jeho apartmán dokončen. Všichni majitelé design a kompletní zařízení interiéru uvítali, neboť jím byl předán apartmán plně vybaven, a to včetně nábytku, elektroniky, spotřebičů, textilu až po „čokoládku na polštáři“. A s vybavením apartmánu neměli žádnou starost.“
Michal Kohout to ale tak jasně zase nevidí:
„Logickou odpovědí by bylo, že investoři preferují dodávku tzv. all inklusive, tedy komplet zařízené. Naše zkušenost ovšem není takto jednoznačná. U investorů, kteří mají více jednotek, opravdu převažuje poptávka po zařízených apartmánech a zde dokážeme vyhovět s kompletním návrhem interiérů a realizací. Nicméně stále velká část investorů si vybavení a zařízení řeší sami, většinou mají jasnou představu a je to pak pro ně jednoduší z hlediska vlastní realizace.“
Předpokládejme, že zařídit si apartmán podle svého budou chtít především ti, co předpokládají její využití pro svou vlastní potřebu. Na ostatních investorech, kde to není striktně dáno, pak samozřejmě záleží na tom, zda se cítí být dostatečně profesionálně zdatní, aby si zařídili apartmán tak, jak to úspěšnost jeho pronájmu vyžaduje. A také jestli tomu budou ochotni věnovat nemalou část svého volného času.
Dolce Vita Harrachov
Pro obě skupiny zájemců, ať už preferují vlastní iniciativu nebo vše ponechávají na developerovi, bude jistě rozhodující otázkou fakt, zda jim jejich investice přinese zisk, a když ano, v jaké výši.
Vyplatí se hypotéka?
Současní developeři větších rekreačních projektů nastavují ceny nemovitostí a pronájmů tak, aby svým klientům zajistili podle svých propočtů určitý výnos. Samozřejmě se nedá vše předem přesně odhadnout. Jistá pravděpodobnost reálného výnosu však existuje.
Tak pro představu například u projektu
Aparthotel Svatý Vavřinec, kde se pořizovací ceny apartmánů pohybovaly v cenách od 2,5 mil. Kč do 14 mil. Kč, Martin Kubík uvádí:
„Průměrný čistý výnos vzorového apartmánu 2 + kk činí 5,8 % p.a. z ceny apartmánu vč. garážového stání, skiboxu a interiérového vybavení apartmánu. Výnosy z investice jsme stanovili konzervativně s ohledem na zahájení provozu. Po zavedení ubytovacích kapacit Apartmánů Svatý Vavřinec na trhu cestovního ruchu v dalších letech očekáváme, že dojde k postupnému nárůstu výnosů z pronájmu.“
Aparthotel Svatý Vavřinec
Podobná čísla vykazují i zkušenosti
Dolce Vita Development, kde podle Michala Kohouta v případě, že si „kupující pořizuje apartmán pouze jako investici, nabízejí svým klientům kompletní správu jeho apartmánu a roční výnos, který může dosáhnout až 6 %.“
Je nepochybné, že rekreační apartmán může těm, kdo si chtějí výhodně a bez starostí uložit své volné finanční prostředky, přinášet jistý roční výnos. Jak je to ale u těch, kdo zvažují pořídit si apartmán na hypotéku.
„Zda se vyplatí si pořídit apartmán prostřednictvím hypotéčního úvěru je podle naší zkušenosti zejména závislé na aktuálních podmínkách na bankovním trhu,“ vysvětluje Michal Kohout a dodává:
„Odpověď na tuto otázku je vždy závislá na konkrétní ekonomické situaci kupujícího.“
Dolce Vita Ještědská
V určitém směru však může zájemci o rekreační bydlení jeho rozhodování usnadnit propočet samotného developera.
„
S pořízením apartmánu v projektu Aldrov Apartments & Resort na hypotéku/úvěr počítáme,“ říká Jan Jerie.
„Z tohoto důvodu byl náš cíl nastavit poplatky a zisky tak, aby byl apartmán schopen zaplatit poplatky a náklady za svůj chod, a ještě vydělat na splátku hypotéky/úvěru, v případě 50 % vlastních prostředků a 50 % na hypotéku/úvěr. Což se nám podle připravené rozvahy ukazuje jako reálné.“
Zatímco otázka výnosů může u rekreačních apartmánů podléhat pod vlivem počasí sezónním výkyvům a obsazenost či zisk se tak výrazně měnit, poskytuje vlastnictví takové nemovitosti jednu jistotu. Ceny apartmánů neklesají, spíš stoupají. Jen pro zajímavost, zní to jako sci-fi: na konci devadesátých let se třeba nově postavené apartmány na Horním náměstí v Rokytnici nad Jizerou prodávaly v cenách i pod 20 000 Kč/m2. Již brzy však začaly jejich ceny kopírovat ceny standardních a podle lokality i nadstandardních a luxusních pražských bytů. A tak je tomu i dnes. Ať už tedy apartmán pronajímáte či ne, jako nemovitost se stále zhodnocuje. To všechno hovoří pro nový trend.
Hybridní bydlení na vzestupu?
Letní koronavirové „uvolnění“ a turistická sezóna, kdy rekreační oblasti praskaly doslova ve švech, dále zdvihla zájem o koupi chat, chalup a vůbec rekreačního bydlení. Tím se zvýšily i ceny nemovitostí v takových lokalitách. Ale nejen to. Už karanténa naznačila, že i druhé bydlení, se může lehce stát prvním, protože spoustu práce lze díky moderním informačním technologiím vykonávat i tam.
Někteří developeři už začínají s tímto trendem kalkulovat. V rámci hesla „Na Slapy kdykoliv“ je koncipován projekt
Apartmány Hrdlička, který je vzdálen od Prahy jen 30 km, tedy sotva půl hodiny jízdy autem. Základní občanská vybavenost je v blízkém okolí, není problém za ostatním dojet do Prahy.
Apartmány Hrdlička
„Bydlení s dojížděním do Prahy je představitelné, určitě pak pro mnohá povolání v souladu s čerstvě potvrzenými trendy směřujícími k většímu využití home office, kdy do Prahy stačí dojet 3x týdně,“ objasňuje záměr projektu využitelného pro celoroční a trvalé bydlení Jaroslav Žahourek a dodává:
„Na rozdíl od chaty nebo chalupy, má u nás majitel jedinou starost: Jak co nejlépe trávit svůj volný čas.“
V podobném duchu je koncipován i jiný projekt, který však využívá mnohem více symbiózu dostupnosti rekreace a městské infrastruktury. Projekt
Rezidence 111 realizovaný v objektu bývalé textilní továrny a sousedící historické vily je sice situován do centra Vrchlabí, které jako město disponuje veškerou klasickou občanskou vybaveností, ale 400 m odtud se nachází skiareál nebo lze zamířit do zhruba 20 minut jízdy autem vzdáleného Špindlerova Mlýna. Vrchlabí je jako město zkrátka branou do rekreačních oblastí Krkonoš.
Rezidence 111
A co říci k projektu
Dolce Vita Ještědská? Horské apartmány jsou situovány v Liberci přímo pod Ještěd do sousedství spodní stanice lanové dráhy na Skalku. Unikátní kombinace města a horského střediska znamená, že veškeré výhody města i rekreační benefity máte přímo za zády.
Samozřejmě ne vždy může být dostupnost obojího, tedy města i rekreační lokality, tak ideální, jako je tomu v Liberci. Projekty
Apartmány Hrdlička a
Rezidence 111 ale naznačují, že hybridní bydlení tohoto typu ve spojitosti s možností vykonávat velkou část své pracovní činnosti doma představuje do budoucnosti velký potenciál růstu. Na takové investici se jistě nedá prodělat, ať už ji budete chtít pronajímat, nebo ji budete využívat výhradně jen jako svůj vlastní nový domov.
Dolce Vita Ještědská
Titulni vizualizace: Aldrov Apartments & Resort
SDÍLET
Další podobné články