Průměrná úroková sazba hypoték klesla na úroveň roku 2018, počet hypoték byl však v květnu díky karanténě nejnižší za posledních 10 let

  • Průměrná úroková sazba hypoték klesla na úroveň roku 2018, počet hypoték byl však v květnu díky karanténě nejnižší za posledních 10 let
    S měsíčním zpožděním dopadla koronavirová pandemie také na hypoteční trh. Zatímco duben byl z pohledu objemu poskytnutých hypoték nejsilnější duben od roku 2003, naopak květnový počet uzavřených hypoték byl nejnižší v tomto měsíci za posledních deset let. Zrychlil se také pokles průměrné úrokové sazby hypoték, která se v květnu podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dostala až na 2,3 procenta. Vrátila se tak na úroveň ze začátku roku 2018, cituje nejnovější data RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL, a. s., a v komentáři dále uvádí: 

    Objem poskytnutých hypoték v květnu poklesl v porovnání s dubnem o 1,34 miliardy korun na celkových 16,487 miliardy korun. Letošní květen je tak z tohoto pohledu druhým nejslabším za 10 let. Od pádu na poslední místo ho zachránilo další překonání rekordní hodnoty průměrné výše poskytnuté hypotéky, ta v květnu dosáhla 2 657 855 korun. Průměrná výše hypotéky kopíruje růst cen nemovitostí, lidé si totiž v minulém období pořizovali stále dražší domy či byty.

    Otázkou je, zda bude tento trend pokračovat i v nebližší budoucnosti. Poptávka po nemovitostech totiž během koronakrize výrazně propadla a ani největší optimista nemůže očekávat brzký obrat. Naopak zkušenosti z předchozí ekonomické krize a propadu nám naznačují možný vývoj na realitním i hypotečním trhu.

    Zájem o byty zůstane nižší a zájem bude výhradně o levnější byty s cenou do 85-90 tisíc korun za metr čtvereční (myšleno nové byty v Praze). Naopak předražené rádoby luxusní byty za 120 tisíc korun za metr čtvereční a více zůstanou neprodejné.

    Horší ekonomický výhled a obavy ze ztráty práce povedou banky k tomu, že budou žadatele o hypotéku posuzovat mnohem přísněji. Nedostane se tak ani zdaleka na všechny. Tvrdým kontrolním sítem bank neprojdou ani takoví zájemci, kteří by se získáním hypotéky ještě před pár měsíci problém neměli. Na rekordní čísla z hypotečního, ale i realitního trhu tak můžeme na dlouho zapomenout, píše na závěr svého komentáře Evžen Korec.
     
    SDÍLET
    Další podobné články