V létě roku 2018 vznikl v lokalitě budoucího rezidenčního projektu Modřanský cukrovar pod názvem Cukrkandl jakýsi otevřený prostor, kde se lidé neformálně setkávají dříve, než se začne stavět. Prodávat byty by se zde mohly již letos na podzim. Originální koncept přináší i developerovi poznání, co by lidé uvítali v místě, kde by i řada z nich mohla bydlet. Jaké konkrétní poznatky jste v komunikaci s místními získali, a jak ovlivnily výslednou tvář projektu?
Modřanský cukrovar je projektem, který s občany komunikuje už od samého počátku. Z procesu veřejné participace během plánování celého areálu vyplynulo, že v lokalitě poblíž našeho modřanského pozemku mimo jiné chybí i prostor pro komunitní setkávání. Na to jsme reagovali tím, že jsme svůj pozemek do doby výstavby nabídli lidem v lokalitě pro volnočasové aktivity. V areálu pojmenovaném Cukrkandl tak mimo jiné vzniklo originální parkourové hřiště z rebetongu – betonu vyráběného na základě českého patentu ze stavebního recyklátu, který budí zájem i v zahraničí. Pod komínem bývalého cukrovaru je dnes také cyklokavárna, klubovna pro vodáky, hřiště a workoutové sportoviště, i komunitní zahrada.
Věříme, že velká část těchto aktivit do budoucna najde své místo i v nově vznikajícím projektu, kde v průběhu šesti etap postavíme celkem 760 bytů. Vyroste tu také náměstí, kde zachováváme původní komín, a s částečně krytým prostorem, kde mohou probíhat kulturní akce, letní kino, v zimě třeba i kluziště. O Cukrkandl je mezi místními zájem a nás i dnes kontaktují další spolky, které hledají prostor pro své aktivity. Pokud Cukrkandl nenajde pro aktivitu místo, snažíme se prostor najít v rámci našich dalších pozemků v Praze. Spolupráce se spolky a komunitami je velmi důležitou součástí budování kultury bydlení u nás, a my ji rádi podporujeme.
-redakce-
SDÍLET
Další podobné články