Uměle omezená nabídka nových bytů v Praze se odráží na dosud velmi stabilním žebříčku největších developerů. Za celé první čtvrtletí byli kvůli neskutečně dlouhým povolovacím procesům investoři schopni dodat na pražský trh jen 1340 nových bytů. A kde není nabídka, nemůže být ani masivní prodej. K umístění mezi deseti největšími developery tak dnes stačí za čtvrtletí prodat 40 bytů. Jedničkou trhu je se 179 prodanými byty i nadále Central Group.
Kromě stabilní jedničky trhu se ale odehrály v žebříčku značné změny. Na přední příčky se dostaly firmy, které dosud obsazovaly nižší pozice. Na druhé místo se vyšvihl developer s finskými kořeny YIT Stavo, který je v Praze dlouhodobým hráčem. Třetí pozici obsadil specialista na rekonstrukce Acord Invest.
„Fakt, že za změnami na trhu stojí především nedostatečná nabídka v důsledku pomalého povolování, potvrzuje také stále silnější zastoupení firem, které se zaměřují na rekonstrukce. Ty totiž nepodstupují tak složitý povolovací proces, jako novostavby,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. Typickým představitelem firem, jež se zaměřují na rekonstrukce, je PSN či Acord Invest.
Vloni za celý rok developeři v Praze prodali zhruba 5000 bytů, což je meziroční pokles o 500 bytů. Jedničkou trhu byl s 850 byty Central Group, následoval Finep se zhruba polovičním prodejem a dále Skanska Reality.
V letošním roce bude s ohledem na zatím stále setrvalou stagnaci v povolování nové výstavby prodej novostaveb v Praze dále klesat až na 4800 nebo dokonce 4600 bytů. Počty prodaných bytů za 1. čtvrtletí tomuto odhadu nasvědčují. Central Group, jako největší stavitel bytů ve středním segmentu, by byl v současné situaci s vysokou poptávkou po dostupném bydlení schopen prodat dva až tři tisíce bytů ročně.
„Záleží na tom, co se nám podaří provést zdárně povolovacím procesem. Nicméně v letošním roce bychom mohli dát na trh zhruba 800 bytů a prodat mezi 800 až 1000 byty,“ vysvětlila Tomášková.
-redakce-
SDÍLET
Další podobné články