České hlavní město zůstává i nadále nejatraktivnější adresou pro bydlení. Jen loni se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozrostla o 15 645 lidí, z toho 12 890 tvoří přírůstek stěhováním z ciziny a jiných regionů. Vyšší přírůstek v tomto ohledu zaznamenal pouze Středočeský kraj (+15 809 lidí, z toho 14 444 stěhováním). Nejvíce cizinců se do hlavního města přistěhovalo z Ukrajiny (4403 lidí), následují Rusové (1702) a Slováci (1522), cituje fakta ČSÚ RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s. a pak se ve svém komentáři ptá:
Otázkou zůstává, kde budou tito noví Pražané bydlet? Developeři loni totiž prodali jen třetinu tohoto počtu, konkrétně 5124 nových bytů. Za dvanáct měsíců loňského roku firmy v hlavním městě dokončily 6002 nových bytů. I to je výrazně méně než polovina celkového počtu nových Pražanů.
Je jasné, že hlavní město díky své ekonomické síle a zdaleka nejvyšším platům v ČR dlouhodobě láká za lepší prací mnoho lidí, což dokládají právě každoroční statistiky ČSÚ. A to ještě další desítky tisíc lidí do Prahy za prací jen dojíždí a bydlí jinde, například ve Středočeském kraji. Právě dva středočeské okresy – Praha-východ a Praha-západ zaznamenaly loni se 4233, resp. 3334 lidmi největší přírůstky obyvatel ze všech okresů.
Tento stav ale nebude možný držet dlouho. Hlavní město bude pracovní sílu lákat i přes blížící se ekonomickou recesi také v budoucnu. Ideální přitom je, aby zaměstnanci bydleli co nejblíže své práci, aby příliš nezatěžovali dopravní infrastrukturu. Vedení pražského magistrátu by proto mělo ve spolupráci s developery urychleně připravit a povolit desítky projektů s tisíci novými byty, kde by mohli tito noví i budoucí Pražané najít svůj domov. Bez výraznější rezidenční výstavby se budou problémy bytového trhu jen dále prohlubovat, uzavírá své zamyšlení nad daty ČSÚ Evžen Korec.
-redakce-
SDÍLET
Další podobné články