Katastrofální nedostatek bydlení pro vysokoškoláky mohou řešit soukromé kampusy
-
Další akademický rok se rychle blíží, avšak nabídka studentského bydlení již několik let nemá šanci pokrýt stále se zvyšující poptávku. Podle nejnovějších údajů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jen na Prahu připadá více než 112 tisíc vysokoškoláků. Univerzitní koleje mají přitom k dispozici necelých 26 000 lůžek. Praha se dokonce řadí na třetí místo v žebříčku metropolí s největším nedostatkem bydlení pro studenty v rámci celého regionu CEE, hned po Varšavě a Budapešti. A podobné je to i v dalších univerzitních městech od Plzně až po Olomouc.
Pronájem běžného bytu bohužel situaci také neřeší: při dnešních vysokých cenách vlastnického bydlení si totiž pronajímatelé mohou mezi potenciálními nájemníky vybírat a o přechodně ubytované vysokoškoláky nestojí.
Záchrannou alternativu nabízejí soukromé studentské domy a kampusy, které se cíleně zaměřují na bydlení pro vysokoškoláky a maximálně vycházejí vstříc jejich životnímu stylu. Mezi provozovatele studentského bydlení patří i společnost ZEITRAUM, která v akademickém roce 2019/2020 poskytne studentům v Praze přes 420 lůžek.
„Do našich čtyř nově zrekonstruovaných budov v Praze 3, 7 a 10 se mohou studenti nastěhovat již nyní. O koncept soukromého studentského ubytování je opravdu velký zájem, takže jej kromě Prahy plánujeme rozšířit i do dalších univerzitních měst. Kromě individuálních studentů, kteří tvoří v našich studentských domech asi 30 % ubytovaných, spolupracujeme také s více než 20 univerzitami. Vysokým školám podle dohod garantujeme určitý počet lůžek, což v některých případech znamená i celé patro,“ říká Lukáš Drásta, Head of Business Development společnosti ZEITRAUM.
Bydlení v souladu se současným životním stylem studentů
ZEITRAUM poskytuje designově zařízené pokoje, které jsou kompletně vybaveny funkčním nábytkem včetně postelí s kvalitními matracemi a lůžkovinami. Součástí pokoje je obvykle vlastní koupelna a WC. V rámci jednotlivých studentských domů nechybí potřebné zázemí: studovny i prostory pro relaxaci, vybavené kuchyně s komunitním zázemím, občerstvovací automaty, vlastní prádelna či speciální prostory pro uložení kol a zavazadel. V provozu je také nonstop recepce a ostraha.
Samozřejmostí je bezplatné WiFi připojení k vysokorychlostnímu internetu. Nevyžaduje se minimální nebo naopak maximální délka pobytu; studenti si mohou okamžitě zjistit volné kapacity na webových stránkách, kde se také mohou online k pobytu přihlásit.V Holešovicích se staví největší studentská rezidence
Kromě společnosti Zeitraum se v Praze ve výstavbě studentského bydlení výrazně angažuje také známá developerská společnost Karlín Group, která staví v Holešovicích největší soudobý projekt studentského bydleni v Česku, rezidenci s celkem 539 pokoji. První studenti se do svých bytů nastěhují už na začátku akademického roku 2020/2021.
Stavba vyrůstá u křižovatky ulic Na Zátorách a Partyzánská, poblíž vlakového nádraží a stanice metra Nádraží Holešovice. Jedná se o významné pražské rozvojové území, stojící na prahu rozsáhlé transformace v moderní městskou čtvrť. Zároveň je i v blízkosti klidových zón - Stromovky a Tróji. Budova je v dosahu 20 minut cesty hromadnou dopravou k významným pražským vysokým školám.
Objekt bude mít celkem osm podlaží s celkovou obytnou plochou přes 16,5 tisíc metrů čtverečních. Rezidence nabídne studentům špičkové zázemí. U vlastních studentských apartmánů je kladen důraz na soukromí. Jejich vybavení se bude vyrábět na míru. „V současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele zařízení jednotlivých bytů. Osloveny byly především české nábytkářské a truhlářské firmy,“ řekl Jan Ludvík, generální ředitel společnosti Karlín Group.
Celý projekt vzniká v kooperaci se společností International Campus, která se v mezinárodním měřítku soustředí na nabídku studentského bydlení. Autorem stavby je přední český architekt Pavel Hnilička. Interiéry pak navrhl právě ve spolupráci s International Campus.
Projekt počítá s restaurací, která bude součástí uličního parteru a bude otevřená pro studenty i veřejnost, dále s party místností, rozlehlou terasou se skybarem, prostorem na letní grilování a podzemním parkovištěm pro 71 vozů. Studentům budou sloužit také studovny, dva malé kinosály, jeden velký multifunkční sál a 3 vetší kuchyně s vybavením pro případné společné vaření. V areálu bude i fitness centrum a velká úschovna kol. Ze služeb se počítá i s prádelnou. Podobně koncipovaný projekt bydlení pro studenty s mnoha službami a možnostmi zatím v Praze chybí. Ubytovatel začne nabízet jednotlivé pokoje k pronájmu rok před dokončením projektu. Výše nájemného zatím nebyla určena.
Oba partneři jsou v projektu padesátiprocentními společníky. International Campus po dokončení stavby podíl od Karlín Group odkoupí a bude rezidenci dlouhodobě provozovat, a to pod značkou THE FIZZ.
SDÍLET