V pražské Michli, nedaleko rodného domu houslového virtuosa Jana Kubelíka, vyroste nový projekt společnosti JRD: Bohdalecké kvarteto. Energeticky pasivní dům se 182 byty, který v sobě snoubí genius loci daného místa s moderní architekturou 21. století, již získal pravomocné územní rozhodnutí. Developer proto plánuje zahájit jeho výstavbu na jaře 2020 a dokončit o dva roky později.
„Lokalita, ve které realizujeme nový projekt Bohdalecké kvarteto, nás od počátku inspirovala dávnou ozvěnou zašlých časů, kdy v ní žily takové osobnosti jako houslista a skladatel Jan Kubelík, jehož rodný dům zůstává stálou připomínkou oné doby. K tomuto velikánovi české hudby proto odkazujeme nejen názvem celého projektu, kdy kvarteto představuje skladbu pro čtyři nástroje, ale také architektonickými detaily v podobě kláves nebo samostatnými vchody s hudebními symboly. Podle latinského rčení ,nomen omen’ vyjadřuje název místa charakteristickou vlastnost svého nositele. I my tak věříme, že zde budoucí obyvatelé naleznou harmonický a zdravý domov obklopený zelení nedalekého lesoparku,“ vysvětluje Pavel Krumpár, obchodní ředitel JRD.
Zdravé bydlení v energeticky pasivním standardu
Do projektu Bohdalecké kvarteto se bude vcházet pěti samostatnými vchody, včetně jednoho v bočním křídle, které od sebe odliší klasické hudební symboly pro housle, violu, violoncello, kontrabas a akord. Nový obytný soubor nabídne rezidenční část se 182 byty v dispozicích 1 + kk až 4 + kk a velikostech do 110 m
2 a 5 komerčních prostor určených pro obchody nebo služby podle potřeb obyvatel místní lokality. K většině bytových jednotek bude náležet předzahrádka, balkon nebo terasa s výhledem do bohdaleckého lesoparku a zeleného vnitrobloku osazeného vzrostlými stromy. Jejich majitelé budou moci parkovat svá vozidla v podzemních podlažích, kde naleznou 148 parkovacích míst, nebo využít 18 venkovních stání.
Pavel Krumpár dále uvádí, že nový projekt bude splňovat všechny parametry energeticky pasivního standardu.
„Zdravé vnitřní prostředí v něm zajistí moderní technologie, včetně automatického systému řízeného větrání s rekuperaci tepla doplněného o filtry. Použití kvalitních izolačních materiálů a propracovaného řešení tepelných mostů navíc přispěje k výraznému snížení provozních nákladů.“
Moderní architektura inspirovaná tóny hudby
Architektonický koncept areálu Bohdalecké kvarteto navrhlo studio Podlipný Sladký architekti, které vycházelo z odkazu místního slavného rodáka.
„Objekt jsme navrhli tak, aby svým tvarem L a umístěním vytvořil na jihu klidový vnitroblok s parkovou úpravou. Jeho architekturu jsme koncipovali členěním půdorysných odskoků ve formě vertikálních devítipodlažních věží, které připomínají klávesy klavíru, případně čtveřici hudebníků ve smokingu, a zvýrazňují hlavní partie domu. Na severní fasádě jsou tak jasně patrné jednotlivé linie schodišť a obdélníkové hmoty zasklených lodžií, na jižní fasádě pak čtyři vertikály vysunutých lodžiových věží v tmavém provedení, kontrastujícím s krémovou omítkou a šedými akcenty meziokenních pilířů. Spodní část obytného souboru jsme doplnili vysunutou dynamicky zvlněnou podnoží přízemních bytů s předzahrádkami. Architektonicky odlišené je pouze boční šestipodlažní křídlo bez půdorysného členění,“ popisuje architekt Luděk Podlipný.
Blízko centra, a přesto na dosah zeleně
Projekt Bohdalecké kvarteto vyroste v rychle se rozvíjející pražské čtvrti s bohatou občanskou vybaveností a dopravní dostupností, pro kterou je však charakteristická i přítomnost mnoha hektarů zelených ploch, včetně bohdaleckého lesoparku, Tyršova vrchu s lukostřeleckých areálem nebo okolí Hamerského rybníka se sportovním areálem. V těsné blízkosti projektu se nachází několik zastávek MHD, v jeho okolí pak dětská hřiště, restaurace, obchody (včetně Kauflandu a obchodních center Eden nebo Chodov) a školy. Celá oblast je navíc bohatě protkaná cyklostezkami.
SDÍLET
Další podobné články