Nad těmito a jinými otázkami se budou zamýšlet architekti a další odborníci již zítra ve středu 8. dubna od 19,00 hodin v rámci on-line diskuse na adrese https://www.campuj.online/. Do přednášky věnované tentokráte „modro-zelené architektuře“ se může zapojit každý zájemce o tuto problematiku a položit dotazy buď prostřednictvím Slido.com s heslem #campujonline nebo na facebooku CAMP přímo v komentářích.
Ústředním tématem diskuse, kterou organizuje Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) je sucho v Česku, protože situace se stále zhoršuje a podle průzkumů se jeho dopadů bojí 90 % z nás.
„Nedostatek vody v krajině je jedním z nejviditelnějších a nejděsivějších projevů změny prostředí, kterou člověk způsobuje svým chováním. Cestou, jak udržet vodu ve městech je moderní modro-zelená architektura. Tu musíme prosazovat i za cenu vyšších nákladů. Vrátí se nám totiž v podobě zdravého městského prostředí,“ podotkla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda k tématu již 2. konference ze série Rethink Architecture, kterou Rada pořádá ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování. Aktuální téma je věnováno právě vodě a hospodaření s ní v našich sídlech.
Jak udržet vodu ve městě a zlepšovat mikroklima? Jak využívat v budovách dešťovou a šedou vodu? Proč je důležitý každý strom v projektu? O tom budou mluvit specialisté, kteří si cení každé kapky vody ve svých projektech.
Hlavním přednášejícím je významný architekt Zdeněk Fránek, jehož díla byste našli v řadě metropolí světa, vždy však s velkým důrazem právě na vodu a zeleň. Ve své přednášce se bude věnovat nejen představení svých projektů, ale i zamyšlení nad rolí architekta.
"Jako architekti jsme zodpovědní za zastavování krajiny, za tvorbu našich měst i jednotlivých staveb a jejich souladu s místem. A jsme spoluzodpovědní za důsledky naší činnosti na zemském povrchu. Upřednostňujeme estetiku nad etikou a tento trend je třeba zvrátit," řekl k tématu. Propojení přírody a architektury bude ilustrovat například na experimentálních projektech Liko-Noe a Liko-Vo budovách, které jsou doslova obrostlé zelení. "Poznávejme přírodu a vychovávejme k tomuto naše klienty i celé naše okolí. "
Říkejme jim, jaký typ staveb je přirozený a nejméně škodí tomuto světu," dodal.
Urbanista z ateliéru Jakub Cigler Architekti Peter Bednár se zase na potřebu vody podívá z pohledu veřejného prostoru.
"Města jsou hned po ohni druhý nejdůležitější lidský vynález. Města navíc ilustrují stav civilizace a můžou být krásná, i když naprostá většina jejich plochy rozhodně krásná není," avizoval téma své přednášky.
Jedním z největších developerů v Česku, který na hospodaření s vodou ve svých budovách klade velký důraz, je Skanska. Eva Neudertová, green business manažerka v rezidenční divizi Skanska Reality, představí příklady využití šedé vody, zavlažování dešťovkou a dalších opatření, která do svých bytových domů integruje.
"Řadu aspektů kvalitního a udržitelného bydlení stále ještě neumíme kvantifikovat do peněz. Mnoho parametrů se netýká jen obyvatel domů, ale ovlivňuje i ostatní v blízkém či vzdáleném okolí. Hovoříme o tzv. pozitivních externalitách," poznamenala.
"Systém využívání šedé vody, tj. používání málo znečištěné vody z umyvadel, sprch a van na splachování toalet, jsme v bytové výstavbě použili jako první v ČR. V kontextu tématu sucha a změny klimatu je o něj stále větší zájem," řekla.
Takže budete-li mít čas, a teď v době karantény jej velká část z nás má až nadbytek, můžete se této diskuse, na kterou vás zve Česká rada pro šetrné budovy, i velmi aktivně zúčastnit.
O České radě pro šetrné budovy
Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) spojuje společnosti a organizace z oblasti šetrného stavebnictví: od projektantů, architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. Chce podněcovat tuzemský trh k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplné prostředí s vyšší kvalitou života. Od svého vzniku v roce 2009 úzce spolupracuje s celosvětovou zaštiťující organizací – Světovou radou pro šetrné budovy (World Green Building Council), sdružující přes 90 zemí. V současné době má více než 80 členů. Všechny informace o činnosti Rady a jejích členech naleznete na www.czgbc.org
Titulní foto: Experimentální projekt Liko-Noe
-redakce-
SDÍLET
Další podobné články